Więcej

  Ostrzeżenie IMGW: Te części Polski czeka paraliż, nie będzie prądu

  |

  POPULARNE DZIŚ

  IMGW wydało ostrzeżenie dotyczące obfitych opadów śniegu, które mogą spowodować paraliż na drogach w niektórych częściach Polski. Lepiej zatem odłożyć plany wyjazdowe, ponieważ może okazać się że drogi staną się zwyczajnie nieprzejezdne. Ogromne uderzenie zimy w ten weekend. 

  Synoptyk IMGW Michał Folwarski mówi wprost, że „trzeba się też liczyć z przerwami w dostawach prądu z powodu awarii infrastruktury, połamanymi drzewami”. Już na Podhalu, służby walczą ze skutkami zmieniającej się aury pogodowej. W związku z atakiem zimy i opadami śniegu, strażacy interweniowali w tamtym regionie ponad 600 razy.

  Na sobotę wydano kolejne ostrzeżenia dotyczące marznących opadów, intensywnych opadów śniegu oraz bardzo silnego wiatru. To właśnie najbliższe 24 godziny będą najtrudniejsze. Dotkliwie atak zimy odczuwać będą nie tylko w górskich miejscowościach. Intensywne opady śniegu zapowiedziano także w południowej, a także w centralnej i zachodniej części Polski.

  Ostrzeżenie IMGW. Atak zimy może spowodować paraliż

  – Nie dość, że śnieg dobrze popada i będzie mokry, to jeszcze temperatura może oscylować w okolicach zera stopni, albo na lekkim minusie. W sobotę w południowej części kraju wystąpią marznące opady, wiec będzie na prawdę ślisko, nie tylko na ulicach, ale także na chodnikach – powiedział synoptyk IMGW Michał Folwarski.

  Według IMGW, paraliż grozi głównie mieszkańcom południowej i południowo-wschodniej części kraju – z przerwami w dostawie prądu włącznie.

  – Prognozowane są obfite opady śniegu. Na Podhalu już jest dużo śniegu, więc kiedy jeszcze dopada, będzie niebezpiecznie. Trzeba się też liczyć z przerwami w dostawach prądu z powodu awarii infrastruktury, połamanymi drzewami – ostrzegł synoptyk IMGW.

  IMGW w związku z sytuacją wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu między innymi dla województwa pomorskiego.

  „Prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm, lokalnie do 20 cm. Silny wiatr w porywach do 70 km/h będzie powodował zawieje śnieżne” – poinformowano na stronie IMGW. Ostrzeżenie IMGW obowiązuje od soboty od godz. 13:00 do 23:00.

  W województwie podlaskim zapowiedziano intensywne opady śniegu. Również powiaty bielski, hajnowski, siemiatycki i wysokomazowiecki zostały objęte alertami pogodowymi.

  Wybrane dla ciebie